3 наступного року комунальні ЖЕКи мають зникнути остаточно.
Питання, як мешканцям багатоповерхівок далі вирішувати щоденні побутові питання, стає дедалі актуальнішим.

Хто прибиратиме двір, ремонтуватиме труби i, головне, як здійснюватиметься постачання води, газу, тепла та світла? Наразі є два варіанти. Або кожен власник квартир и вирішує свої проблеми самостійно, або люди об’єднуються, адже гуртом i батька легше бити. Розглянемо обидва варіанти.
ПЛАТИТИ ЧИ НЕ ПЛАТИТИ.
Якщо -ви мешкаєте у звичайному, а не кооперативному чи відомчому будинку й ОСББ не створювали i не збираєтеся, з 1 січня 2019 року вас змусять не тільки підписати iндивiдуальнi договори з усіма постачальниками послуг, а ще й вносити за це додаткову абонплату. Її розмір встановлюватиме постачальник-монополіст, наприклад Київeнepro чи Київводоканал,
цi кошти спрямують на утримання центрів обслуговування сотень тисяч клієнтів, які підписали iндивiдуальнi договори.
До речі, якщо ви думаєте, що, не підписавши індивідуальний договір, уникнете абонплати, змушені вас розчарувати. Підписувати особисто їх не обов'язково. Вважатиметься, що, сплативши свій перший рахунок після отримання договору, ви автоматично погодилися з його умовами. Звісно, якщо договір вас не влаштовує, можете звернутися до офісу постачальника послуг i подати зауваження, Але це довгий та кропіткий процес. І він не звільняє вiд обов'язку сплачувати рахунки. А в разі появи боргів є ризик не отримати або втратити субсидiю. Коло замикається. Тож маємо визнати: самотужки важко протистояти комунальним монополicтам.
Саме тому колективне управлiння будинком набагато вигiднiше.
На сьогодніі є три моделі основні управлiння будинком. Перша, найбільш дискусiйна - делегувати повноваження одному з мешканців. Він стає уповноваженою особою і має право пiдписувати договори з постачальниками послуг вiд імені всіх мешканців, друга - створити об’еднання співвласників багатоквартирного будинку ОСББ.
1 третя - залучити управителя. У цьому статусі може виступати як керуюча компанiя, так і фахівець,що має державну лiцензiю на ведення такої дiяльностi
УПОВНОВАЖЕНІ ОСОБИ - НАЙСУПЕРЕЧЛИВІШИЙ ФОРМАТ.
Уповноважену особу обирають на загальних зборах мешканців будинку. Важливо пам'ятати, що більшість формується не за кількістю людей, а за розміром житлової площі, яка перебуває в їхній власності. Тобто коли йдеться про вибір уповноваженої особи, то колективне рішення вважається ухваленим, якщо під ним підписалися власники понад 75% площі багатоквартирного будинку. На жаль, зібрати разом таку кількість людей дуже важко. Тому голосування можна провести за допомогою опитувальних листів. Наприклад. на загальних зборах не вдалося зібрати кворум для обрання уповноваженої особи. Тоді ініціативна група мешканців протягом 15 діб після зборів має право, обійшовши квартири, провести голосування за допомогою опитувальних листів.
Також варто знати, що в Києві траплялися випадки, коли уповноважених осіб схиляли до співпраці з політиками. Таким чином, вони подекуди стають інструментом для роботи з електоратом, а майном управляють менш ефективно.
ОСББ: ВСТИГНУТИ СКОРИСТАТИСЯ ПРОГРАМОЮ ПІДТРИМКИ.
Найзручнішою моделлю управління багатоквартирним будинком є ОСББ. Усі рішення в
ОС6Б приймаються колегіально, через голосування, на загальних зборах співвласників та засіданнях правління. Або контрольно-ревізійною комісію, що складається з мешканців. ОСББ дає співвласникам змогу контролювати кошти та ефективно керувати будинком. Зокрема, укладати договори з постачальниками послуг або в разі потреби з керуючою компанією. Також є можливість
вільно та швидко змінити керуючу компанію й брати участь у всіх міських i державних програмах підтримки. Наприклад, у програмах з утеплення та енергоефективності будинків.
УПРАВИТЕЛЬ ЧИ КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ.
Управитель - особа, яка здійснює управління будинком i забезпечує його належну експлуатацію.
Це може бути підприємець чи кампанія, що має відповідну ліцензію. Управителем не може бути орган державної влади або місцевого самоврядування.
Мешканці будинку обирають управителя на загальних зборах, Однак на відміну вiд уповноваженої особи для обрання управителя достатньо понад 50% голосів власників квартир. Надалі -з ним узгоджуються всі послуги, їхня вартість та підписується договір на один рік, якщо люди будуть незадоволені роботою управителя, за рік вони мажуть обрати іншого.
До речі, ніхто не забороняє колишнім ЖЕКам працювати i далі, але вже за новими правилами.
ЖЕК маже стати управителем, але за умови, що в його штаті офіційно буде хоча б один атестований для цього працівник.
Отже, українцям да кінця року треба вирішити, як саме вони керуватимуть своїми багатоквартирними будинками. 1 не тільки домовитися між собою, а ще й створити ОСББ або обрати управителя.